Kulturní tradice
Počátky města spadají do druhé pol. 13. stol., kdy se za vlády Přemysla Otakara II. začala rozrůstat stará slovanská osada Oustí, jejíž obyvatelstvo se věnovalo převážně tkalcovství.
Tento rozvoj řemeslné výroby v sobě zahrnuje i počátky kulturního života, k němuž neoddělitelně patřila hudba. Té se naší předkové věnovali natolik, že již v 18. století byla na značné úrovni. V listopadu 1803 byla založena „Cecilská hudební jednota“. Tento sbor působí dodnes a stal se tak nejstarším hudebním spolkem v Čechách, který se zabývá chrámovou hudbou.
Na začátku 20. století byla založena dvě hudební tělesa. V roce 1909 to byl zpěvácký spolek „Lukes“, pojmenovaný po slavném ústeckém rodákovi, pěvci Janu Ludevítu Lukesovi, který byl členem pražského Prozatímního divadla a v roce 1918 pak „Orchestrální sdružení“. Jeho repertoár zahrnoval např. skladby Šubrtovy, Dvořákovy, Smetanovy, Čajkovského a Beethovenovy. Dosáhl takové umělecké úrovně, že mohl přivítat takové hosty, jako byli Jaroslav Kocián, Bohuš Heran, či Rudolf Firkušný.
Na tuto bohatou hudební minulost navazují i současné hudební generace. Dokladem toho jsou mimo jiné i mezinárodní hudební soutěže pro mládež – Kocianova houslová soutěž a Heranova violoncellová soutěž.
K dalším kulturněspolečenským událostem ve městě patří tradiční Ústecká staročeská pouť konající se vždy v srpnu. V rámci jejího programu je pořádáno také setkání folkařů „Janouškovo Ústí - Muzikanti na plovárně“.
V posledních letech se uskutečňuje v Roškotově divadle celostátní přehlídka scénického tance pod názvem Tanec, tanec, kterého se vedle ústeckého souboru C-Dance pod vedením Evy Veverkové, účastní i řada dalších uskupení a sólistů.
Tradicí se stává „Týden dobré pohody – Město v pohybu“ konaný vždy v první polovině června. V jeho rámci se na ústeckém náměstí koná řada sportovních soutěží a kulturních programů, kterých se účastní jak ústečtí, tak pozvaní hosté z celé republiky.
Do výčtu kulturních tradic města Ústí nad Orlicí nelze nezahrnout malování a stavění betlémů, jehož počátky sahají do 18. století a přetrvávají do dnešních dnů. Vzácné umělecké celky jsou uchovávány v depozitáři městského muzea a každoročně jsou před Vánocemi zpřístupněny široké veřejnosti.
V adventním čase se konají na slavnostně vyzdobeném náměstí „Ústecké vánoce“. Začínají první adventní nedělí rozsvícením vánočního stromu a pokračují každý podvečer vystoupeními zpěváků, hudebníků a tanečníků a dotvářejí tak již několik let kouzelnou předvánoční atmosféru.
|